Na čtvrtý místo mi nesahej

Závody

Ten víkend jsem závodit neplánoval. Ale co naplat, když jste zrovna v Bystřanech a okolo Doubravky – tedy asi tak 500 metrů vzdušnou čarou – se běží kultovní kros, který svého času startoval Emil Zátopek a vyhrával tu třeba Stanislav Hoffman. 73. ročník Běhu kolem Doubravky, což je zalesněná dominanta nad Teplicemi, kde jsme se se Svěrákem v roce 2013 rozklusávali před drážďanským půlmaratonem, jsem se rozhodl vyzkoušet na vlastní kůži.

Poctivý pytlák musí ukázat odhodlanost a vůli, nehledá si nejkratší cestu k vítězství, ale tu, kde je nejvyšší šance, že skolí zvěř. Když jsem tedy zjistil, že vedle nabitého hlavního závodu (4 200 m), ve kterém startují mladí atleti z bližšího i vzdálenějšího okolí, se běží také „vedlejší“ závod na 10 km, měl jsem jasno. Základní myšlenka nebyla špatná, výkonnost i četnost závodníků v obou bězích se ale nakonec ukázala jako zcela shodná.

Ráno jsem se musel hodně přemáhat, abych vstal. Start desítky byl nelidsky v 9 hodin a předchozí večer jsem zrovna neregeneroval podle učebnice. Překonal jsem ale lenost a vyrazil do chladného a mlhavého rána. Po krátkém rozklusu jsem byl přímo v předzávodním dění a svedl jsem náročný, ale vítězný, boj s lokálními bafuňáři. Dorazil jsem totiž jen chvíli před startem, což se přísným ženám v závodní kanceláři moc nelíbilo. Když jsem si ale získal přízeň jednoho ze startérů, najednou to šlo.

Podzimní atmosféra jako lusk!

Na startovní čáře bylo k vidění mnoho nepříjemných maníků, takže jsem si říkal, že to nechám pár set metrů rozvinout a pak uvidím. Závod se běží na čtyři okruhy po malebných lesních cestách. Začíná se do mírného kopce, pak následuje rovinatá pasáž, trochu houpání na lesních pěšinách a nakonec táhlý seběh pod úvodní kopec. V polovině prvního okruhu jsem byl čtvrtý, v seběhu mě osolil nějaký týpek, hned v kopci ve druhém kole jsem mu to ale oplatil a pak už jsem si bezpečně držel bramboru. To platilo až do závěrečné pasáže posledního kola. Začal jsem totiž významně stahovat běžce přede mnou, za mnou se zase odkudsi vynořil sveřepý veterán. Jeden z nejdelších finišů letošní sezóny ale nakonec neznamenal ani medaili, ani páté místo. Třetí sedm vteřin přede mnou, pátý čtyři za mnou. A mohl jsem si ohřát bramboračku.

V deset hodin už jsem byl zpátky doma a po sprše. U snídaně jsem si říkal, jestli to nebyl jen nějaký přelud, ostatní členové domácnosti se teprve probouzeli. Užil jsem si ale krásný lesní běh a čtvrtý flek na tom nic nezměnil.